Wybór dobrej karmy dla psa to nie lada wyzwanie. Pożywienie dla czworonożnego pupila musi być odpowiednio zbilansowane, zdrowe, a ponadto smakowite. Aby znaleźć odpowiedni pokarm dla psa, trzeba więc dokładnie przeanalizować potrzeby i upodobania swojego pupila. Jaką karmę dla psa wybrać – mokrą czy suchą? Po czym rozpoznać produkt wysokiej jakości? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa?
Poszukiwania karmy dla psa warto rozpocząć od określenia odpowiedniego rodzaju pokarmu. Karmy dla czworonogów dzielą się na dwa podstawowe typy: pełnoporcjowe i uzupełniające. Karmy pełnoporcjowe są kompletne – dostarczają zwierzętom wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Dzięki temu mogą być wyłącznym pożywieniem czworonogów. Doskonale nadają się do stosowania na co dzień jako podstawa diety.
Zupełnie inna jest receptura karm uzupełniających dla psów. Produkty tego typu nie są w stanie w pełni zaspokoić potrzeb czworonogów. Często wyróżniają się jednak dodatkiem specyficznych substancji aktywnych lub szczególnymi walorami smakowymi. Dzięki temu doskonale nadają się do podawania jako wzbogacenie diety – przekąski lub suplementy. Karmy uzupełniające będą dobrym wyborem także w przypadku psów karmionych na co dzień dietą domową czy BARF. Pomogą uzupełnić lub uatrakcyjnić jadłospis czworonoga.
Kiedy wybierzesz już odpowiedni rodzaj karmy dla psa, musisz dobrać ją do wymagań swojego pupila. Potrzeby żywieniowe psów zależą od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:
- wiek,
- wielkość / rasa,
- stan zdrowia i stan fizjologiczny (np. ciąża, laktacja),
- poziom aktywności.
W zależności od cechy psa możesz więc zdecydować się na karmę przeznaczoną dla:
- szczeniąt, psów dorosłych lub psich seniorów,
- psów miniaturowych, małych, średnich, dużych lub olbrzymich,
- yorkshire terierów, maltańczyków, owczarków niemieckich i innych popularnych ras,
- psów zdrowych lub zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi (m.in. cukrzycą, chorobami stawów, żołądka i jelit, skóry, układu moczowego, alergią, nietolerancją pokarmową),
- psów po sterylizacji / mało aktywnych lub uprawiających sporty, pracujących i bardzo aktywnych.
Kolejnym istotnym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa, jest jakość i skład produktu. Receptura pokarmu powinna być zgodna wytycznymi FEDIAF. Dodatkowo należy sprawdzić, co znajduje się na pierwszym miejscu na liście składników. Wskazane jest, żeby było to mięso – tego składnika jest bowiem w pożywieniu najwięcej. Dobra karma dla psa powinna być ponadto wzbogacona składnikami funkcjonalnymi korzystnie wpływającymi na zdrowie zwierzaka. Należą do nich m.in.: chondroityna i glukozamina, prebiotyki, zioła. Nie bez znaczenia jest też pochodzenie surowców wykorzystanych do produkcji pożywienia. Karmy dla psa ze składnikami ekologicznymi czy regionalnymi na ogół wyróżniają się wysoką wartością odżywczą i wyśmienitym smakiem.
Przy wyborze karmy dla psa nie można również pominąć smakowitości produktu. Psy mają różne upodobania smakowe. Z tego powodu, by znaleźć karmę chętnie jedzoną przez pupila, często trzeba przetestować kilka produktów o różnym składzie.
Sucha karma dla psa – kiedy jest polecana?
Żywienie psa suchą karmą zapewnia dużą wygodę psim opiekunom. Produkt tego typu pozwala zaoszczędzić sporo czasu na przygotowanie psich posiłków. Nadaje się również do długotrwałego przechowywania, a po nałożeniu może pozostać w miseczce zwierzaka nawet przez kilka godzin. Z tego względu jest dobrym wyborem dla zapracowanych opiekunów czworonogów, którzy chcą przy minimalnym wysiłku zapewnić swoim podopiecznym prawidłowo zbilansowaną dietę.
Karmy granulowane, powstające w procesie ekstruzji, odznaczają się niską zawartością wody (ok. 6-10%). Z tego względu mają wysoką wartość energetyczną. Świetnie nadają się więc dla zwierząt aktywnych oraz obdarzonych niewielkim przewodem pokarmowym (np. ras miniaturowych). Ze względu na dużą twardość takie karmy mogą wspomóc również profilaktykę dentystyczną i częściowo zaspokoić potrzebę gryzienia u psów.
W przypadku suchej karmy warto zwrócić szczególną uwagę na jej granulację. Wielkość i twardość granulek musi być dopasowana do uzębienia i szczęk czworonoga. Suche karmy dla psów często mają specjalne formuły (np. bezzbożową, monobiałkową, dermatologiczną), które wspierają różne elementy psiego organizmu i zmniejszają ryzyko niektórych problemów. Najlepiej więc wybrać taki pokarm, który będzie miał pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję psa.
Mokra karma dla psa – kiedy warto po nią sięgnąć?
Wilgotna karma dla psa wyróżnia się miękką teksturą oraz wysoką zawartością wody (ok. 75%-80%). Jest niskoenergetyczna, łatwa w pobieraniu, naturalna i bogata w mięso. Saszetka lub puszka dla psa najczęściej spełnia funkcję pokarmu uzupełniającego. Ze względu na wysoką smakowitość sprawdzi się z pewnością jako przysmak do podawania między posiłkami. Polecana jest również dla psów wybrednych, psich seniorów oraz wszystkich czworonogów mających problemy z gryzieniem twardych granulek.
Po mokrą karmę warto sięgnąć też w przypadku czworonogów, które piją niechętnie lub mają tendencję do problemów z układem moczowym. Zapewni im odpowiednie nawodnienie. Dodatkowo warto ją wypróbować przy problemach trawiennych u psa oraz na diecie odchudzającej.
Puszka dla psa może zawierać pokarm w formie mięsnych kawałków w sosie lub galarecie, pasztetu czy musu. Formę karmy należy więc dopasować do preferencji pupila. Ważny jest też wybór opakowania o odpowiedniej wielkości. Puszka dla psa powinna zawierać tyle pokarmu, ile wystarczy na jeden psi posiłek. Dzięki temu nie będzie trzeba przechowywać karmy i nie ulegnie ona zepsuciu.
Wybór odpowiedniej karmy dla psa pozwala w kompleksowy sposób zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie pupila. Przy zakupie pożywienia należy więc zawsze uwzględnić specyficzne potrzeby i upodobania czworonoga. Dzięki temu w diecie psa z pewnością niczego nie zabraknie, a codzienne posiłki sprawią zwierzakowi wiele radości.
Artykuł powstał we współpracy z: