Odpowiedniej jakości woda w akwarium to klucz do szczęścia i zdrowia Twoich ryb. Chociaż początkujący akwaryści często nie zdają sobie z tego sprawy, regularne testowanie jakości wody w akwarium jest niezwykle ważnym procesem, który być może kiedyś uratuje życie Twoich akwariowych pupili. Tym bardziej, że to, co w wodzie niebezpieczne, nie zawsze jest widoczne gołym okiem. Czytaj dalej a dowiesz się, dlaczego i w jaki sposób należy kontrolować jakość wody w Twoim akwarium!

Kiedy i jak często testować wodę w akwarium?

Idealnie byłoby, gdyby woda była badana tak często, jak to możliwe, np. codziennie. Niestety nie zawsze jest na to czas czy możliwości. Jednak są okoliczności, które wymagają przetestowania jakości wody. Najczęstsze z nich to:

  • Nowe akwarium. Początki w akwarium bywają bardzo trudne. Zarówno początek przygody z akwarystyką, jak i zmiana mniejszego zbiornika na większy. W wodzie zachodzi wiele procesów, których niestety nie widać gołym okiem. Cykl azotowy czy dojrzewanie akwarium to istotne zmiany, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zbiornika w przyszłości, gdy zamieszkają w nim już rybki. Jednak w czasie trwania tych procesów powinieneś testować wodę nawet codziennie, aby upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z procedurą.
  • Konserwacja akwarium. Przynajmniej raz na dwa tygodnie (a jeszcze lepiej raz na tydzień) powinieneś sprawdzić poziom azotanów, azotynów i amoniaku w wodzie w akwarium. Dzięki temu masz duże szanse, że w porę uda Ci się wychwycić zbliżające się kłopoty i podać do wody odpowiednie środki.
  • Chore ryby. Jeśli Twoje rybki mają oznaki choroby, to znaczy, że już najwyższa pora, żeby skontrolować wszelkie możliwe parametry wody, które mogą pomóc zdiagnozować problem. Najlepiej zacząć od pomiaru temperatury wody, a następnie zbadać poziom amoniaku. W dalszej kolejności zbadaj pozostałe parametry.
  • Chore rośliny. Tak jak ryby, tak i rośliny w Twoim akwarium mogą się rozchorować. Najczęstszą (chociaż nie jedyną) przyczyną jest zbyt niski poziom azotanów. Sprawdź to!

Internetowy akwarystyczny sklep — rodzaje testów

Wiemy już, kiedy należy testować wodę, teraz kolej na pytanie: jakie wybrać testy? Przeglądając oferty, na pewno zauważysz, że niemal każdy akwarystyczny sklep internetowy ma w swoim asortymencie kilka rodzajów testów do kontroli jakości wody. Od takich zupełnie prostych, po bardziej skomplikowane. Przedstawimy Ci kilka z nich:

  • Testy paskowe — w swojej ofercie ma je każdy sklep akwarystyczny. Najprostsze i najszybsze w użytkowaniu. Za ich pomocą możesz zbadać prawie wszystkie parametry. Niestety ze względu na małą dokładność, nie są raczej odpowiednie dla początkujących akwarystów.
  • Testy kropelkowe — są najbardziej rozpowszechnionymi i jednocześnie jednymi z dokładniejszych, jakie zaoferuje Ci sklep akwarystyczny online. Dzięki nim sprawdzisz stężenie NO2, NO3, NH3, NH4 i wielu innych parametrów. Raczej proste w użyciu — początkujący akwarysta może skorzystać z instrukcji znajdującej się w opakowaniu.
  • Testy elektroniczne — najdokładniejsze, ale i najdroższe testy akwarystyczne. Najczęściej stosowane do pomiaru pH, chociaż oczywiście dostępne są testy do zbadania prawie wszystkich parametrów wody.

Jeśli nadal nie masz pojęcia, który test powinieneś zastosować, z pomocą może Ci przyjść najlepszy sklep akwarystyczny, taki jak np. https://trzmiel.com.pl, gdzie czekają na Ciebie eksperci, dla których akwarystyka nie ma żadnych tajemnic.

Podsumowując

Im dłużej masz akwarium, które nie stwarza jakiś większych problemów, tym rzadziej pamiętasz, aby testować stan jakości wody. Jednak pamiętaj, że Twoje akwarium to żywy ekosystem, w którym wciąż zachodzą zmiany i rozmaite procesy. Jeśli wybierasz się na wakacje, zmieniasz pokarm dla ryb, kupujesz lub zmieniasz akwarium, dodajesz lub przycinasz rośliny albo wprowadzasz do zbiornika nowych mieszkańców, najlepiej nawet kilkakrotnie przetestować wodę pod kątem wszelkich anomalii. Pamiętaj, że zwykły test może uratować życie w Twoim akwarium