Na przedstawiciela tej rasy wyjątkowo łatwo natknąć się we wszystkich psich miejscówkach.

Gdy zawitamy do parku, na psi wybieg czy do psiego przedszkola, prawie zawsze spotkamy tam jakiegoś labradora retrievera, a to wcale nie jest pies dla każdego.

Labrador retriever to nie maskotka

Rasa powstała, aby asystować człowiekowi przy polowaniach, więc każdy labrador będzie uważnie współpracować ze swoim opiekunem. Labradory lubią się uczyć i wykonywać polecenia. Dobrze sprawdzają się w roli przewodnika osób niepełnosprawnych i w pracy w służbach mundurowych.

Uwielbiają zabawy w wodzie i aportowanie. Labradory wprowadzają sporo chaosu w życie swych opiekunów i dobrze zgrają się z osobą aktywną, która może poświęcić dużo czasu na staranne wychowanie i dostarczanie psu dużej dawki ruchu.

Mimo, że psy tej rasy często przedstawiane są jako idealni towarzysze dla dziecka, błędy w socjalizacji popełnione w pseudohodowlach i przez niedoświadczonych opiekunów, mogą zaowocować znacznymi problemami behawioralnymi. Dobrze socjalizowany labrador jest stworzeniem przyjacielskim, bardzo społecznym i opiekuńczym.

Co gryzie labradora retrievera?

Labradory są bardzo żywiołowymi psami i zdarza się, że ich opiekunowie nie zauważają pierwszych objawów często występującej dysplazji, będącej wynikiem forsowania stawów nadmierną aktywnością. Nie rzadko występuje też bardzo niebezpieczna choroba, a mianowicie skręt żołądka, związane jest to szeroką klatka piersiowa labradora. Skręt żołądka może zakończyć się zgonem zwierzęcia.

Jednym ze sposobów profilaktyki jest unikanie zabaw z psem bezpośrednio po posiłku. Należy też pamiętać o tendencji do tycia i nie dać się nabrać na smutne oczy naszego wiecznie głodnego łakomczucha. Otyłość może skutkować chorobami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa. Dość często u labradora występują także zwichnięcia rzepki, alergie, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy i cukrzyca.

Redaktorzy serwisu https://www.pudel.pl/ podkreślają, że decydując się na to rasę zapewniamy sobie wszechstronnego i optymistycznie nastawionego do świata towarzyszą, ale musimy mieć na uwadze, że jest to rasa dla osób konsekwentnych i aktywnie spędzających czas.