Kupując akcesoria spacerowe dla naszego czworonoga zależy nam na tym, by były one jak najlepszej jakości. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas codziennych spacerów, a także w sytuacjach kryzysowych – gdy pies wyrwie się bądź przestraszy. Nie bez powodu to właśnie guardy zostały uznane za najbezpieczniejsze szelki dla psa. Dlaczego szelki guard to najlepszy wybór dla naszego zwierzaka?

Bezpieczne szelki dla psa – szelki guard kontra inne modele

Bezpieczeństwo podczas spacerów powinno być priorytetem każdego opiekuna psa. Aby je zapewnić konieczny jest zakup dobrej jakości akcesoriów spacerowych. Oprócz mocnej, solidnej i wytrzymałej smyczy istotne są również odpowiednie szelki, które uniemożliwią psu ucieczkę nawet w sytuacji ekstremalnej, jak atak paniki czy reaktywny zryw naszego pupila.

Wśród krojów szelek dostępnych na rynku można spotkać między innymi szelki typu norweskiego i popularne step-iny. Obydwa modele nie zabezpieczają psa przed ucieczką – większość czworonogów jest w stanie bez problemu wyślizgnąć się zarówno z „norwegów” jak i step-inów.

Szelki guard skonstruowane są w taki sposób, że wyślizgnięcie z nich jest niemal niemożliwe. W przypadku szczególnie zwinnych psów można zdecydować się również na szelki guard antyucieczkowe, które posiadają podwójną pętlę piersiową. Jak wskazuje ich nazwa – nawet największy kombinator nie będzie w stanie się z nich wyswobodzić.

Szelki guard – szelki dopasowane do fizjologii psa

Co równie istotne, szelki guard są idealnie dostosowane do fizjologii psa. Oznacza to, że bez względu na rodzaj ruchu, dobrze dopasowane guardy nie będą powodować otarć ani ucisku. Kończyny przednie psa mają możliwość swobodnego, nieskrępowanego ruchu zarówno w stępie, jak i w galopie. Dodatkowo, szelki guard w przypadku nagłego szarpnięcia na smyczy, rozłożą nacisk równomiernie na powierzchni klatki piersiowej zwierzęcia, zapobiegając przy tym urazom.

Jednocześnie szelki typu norweskiego czy step-iny mogą powodować skracanie wykroku, rozwój urazów przeciążeniowych, a nawet stany zapalne mięśnia nadgrzebieniowego i bicepsu. Z tego powodu odradza się ich stosowanie, zwłaszcza u aktywnych psów, a także w przypadku dłuższych wędrówek. Dobrze dopasowane szelki guard zapobiegną tego typu kontuzjom dzięki budowie idealnie przystosowanej do psiej anatomii. Ważne jednak, by rozmiar szelek był odpowiednio dobrany do wymiarów psa, a same szelki były dobrze wyregulowane – zbyt luźne lub zbyt ciasne mogą skutkować otarciami, blokować prawidłowy ruch kończyn, a także umożliwiać psu ucieczkę.

Co lepsze – szelki guard czy obroża dla psa?

Stając przed wyborem modelu szelek oczywistym jest, że szelki guard nie mają sobie równych. Są najlepszą możliwą opcją dla naszego psa, dlatego coraz częściej opiekunowie po nie sięgają. Jak to jednak wypada w konfrontacji z obrożą? Czy obroża nie będzie lepsza dla psa od szelek guard?

Po obrożę najczęściej sięgają opiekunowie psów dużych i średnich. Dzięki temu mają oni lepszą kontrolę nad czworonogiem, a także mają możliwość lepszego dopasowania rozmiaru dla psa w okresie intensywnego wzrostu, który w ciągu dwóch tygodni może wyrosnąć z ledwo kupionych szelek. Dla wielu psów, zwłaszcza lękliwych sposób zakładania obroży jest również znacznie mniej stresujący niż w przypadku szelek.

Warto jednak pamiętać, że obroża nie zawsze będzie w stanie zabezpieczyć psa przed ucieczką, a nagłe szarpnięcia czy regularne ciągnięcie na smyczy mogą powodować uszkodzenia tchawicy, krtani, tarczycy, a nawet poważne urazy kręgów szyjnych. Z tego powodu odradza się obroże u psów reaktywnych, a także u ras miniaturowych, z predyspozycją do zapadania się tchawicy. Dla większości psów wciąż znacznie bezpieczniejszą opcją będą szelki guard.