Chomiki, dla wielu osób, stanowią doskonałe zwierzęta domowe. Nie wymagają dużo uwagi, dostają wystarczająco dużo ćwiczeń biegając na swoim kole, są słodkie, przytulne i przyjemne do trzymania.

Dla niektórych dzieci mogą być doskonałym zwierzęciem na początek.

Chomiki – to musisz o nich wiedzieć

Chomiki mogą być małe, ale są superaktywne. Dlatego ich klatka musi oferować wystarczająco dużo miejsca, aby mogły zachowywać się naturalnie i mieć dobry poziom stymulacji umysłowej i fizycznej. Jeśli są trzymane w zbyt małej klatce (a niestety dotyczy to wielu klatek sprzedawanych w sklepach zoologicznych dla chomików), będą zestresowane i bardziej prawdopodobne, że będą cierpieć z powodu problemów behawioralnych i zdrowotnych. W zależności od rodzaju chomika, żyją one zazwyczaj około dwóch lat.

Niektóre mogą żyć dłużej, więc powinieneś być przygotowany na opiekę nad chomikiem przez kilka lat, co da Ci dużo czasu na stworzenie szczęśliwych wspomnień ze swoim zwierzakiem. Czy chomiki są dobre dla dzieci? Chociaż chomiki mogą nie być odpowiednie dla małych dzieci, mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi, jeśli Twoje dzieci są nieco starsze. W miarę jak dzieci będą dorastać i dojrzewać, będą rozwijać łagodniejszy dotyk i lepsze zrozumienie, jak zachowywać się w pobliżu zwierząt, co pomoże Twojemu chomikowi lepiej reagować na przebywanie z ludźmi.

Redakcja serwisu https://www.epet.pl/ zaznacza, że coroczne wizyty weterynaryjne są niezbędne do utrzymania zdrowia Twojego chomika. Lekarz weterynarii przeprowadzi dokładne badanie, zapisze wagę chomika, sprawdzi, czy nie ma chorób zębów, przejrzy dietę i sposób hodowli. Może również pomóc w przycinaniu paznokci i wczesnym wychwytywaniu problemów medycznych. W naturze chomiki naturalnie jedzą mieszankę nasion, zbóż, larw owadów i większych owadów, takich jak świerszcze. Jako zwierzęta domowe chomiki potrzebują dobrej jakości, zrównoważonej i zróżnicowanej diety zawierającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze i mineralne.

Mogą to uzyskać z następujących pokarmów: złożonej dawki granulatu lub mieszanki różnych nasion sformułowanej w celu zaspokojenia ich potrzeb. Nie podawaj im winogron ani rabarbaru, ponieważ mogą być one trujące dla gryzoni.