W dzisiejszych czasach opiekunowie psów przywiązują dużą wagę do zaspokajania potrzeb nie tylko fizycznych, ale również psychicznych swoich pupili. Mając na względzie ich dobrostan i dobre samopoczucie, decydują się na różne akcesoria – w tym maty węchowa dla psa, które pomagają im się wyciszyć i rozładować nadmiar emocji. Dowiedz się, dlaczego mata do węszenia dla psa to must have i czym kierować się przy jej wyborze.

Czym są maty węchowe dla psa?

Maty węchowe dla psa to interaktywne zabawki, które pozwalają pupilowi na szukanie w nich smakołyków. Składają się one z materiałowej podstawy, do której przyszyte są paski, frędzle lub specjalne kieszonki, do których wkłada się przysmaki. Maty węchowe dla psa wykorzystują naturalną potrzebę węszenia i fenomenalny psich węch, aby zachęcić psa do zabawy i utrzymać jego uwagę  przez dłuższy czas. 

Co ważne, maty węchowe dla psa mogą służyć nie tylko do zabawy w szukanie smaczków, ale również do umieszczania w nich standardowego psiego posiłku. Jest to niezastąpione rozwiązanie w przypadku psów, które swoją karmę spożywają zbyt szybko i łapczywie. Wymiana standardowej miski na matę węchową pozwoli Ci utrzymać pupila w dobrej kondycji zdrowotnej i doskonałym samopoczuciu. 

Co ważne, maty węchowe dla psa nigdy się mu nie znudzą! Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie różnicowanie pokarmów podawanych z maty, aby pies za każdym razem korzystał z niej równie chętnie. 

Mata do węszenia dla psa – kiedy ją stosować? 

Z uwagi na to, że mata do węszenia dla psa posiada szereg cech, które pozwalają pupilowi na zaspokajanie naturalnych potrzeb, jest ona często polecana przez psich szkoleniowców i behawiorystów. Zastanawiasz się co przemawia na jej korzyść i w przypadku jakich psów można ją stosować? 

Tak naprawdę z maty może korzystać już 12 tygodniowy szczeniak i używać jej aż do późnej starości. Wielką zaletą maty węchowej dla psa, jest fakt że nie jest to zabawa  trudna i frustrująca, a stopień trudności zabawy możesz łatwo kontrolować zmieniając rodzaj smakołyków i głębokość ich ukrycia. Odpowiednio dobrana mata do węszenia dla psa wspiera rozwój i utrzymanie w pełnej sprawności psich zmysłów i zdolności intelektualnych. To także świetne narzędzie w pracy ze zwierzętami reaktywnymi oraz zmagającymi się z trudnościami behawioralnymi.  

Mata do węszenia dla psa to prawdziwy hit u zwierząt, które:

  • Mają problem z przechodzeniem ze stanu pobudzenia do stanu odpoczynku, np. po zabawie i spacerze.
  • Mają problemy ze skupieniem uwagi i łatwo się zniechęcają.
  • Są niepewne siebie i lękliwe. 
  • Są przeciążone nadmiarem emocji, związanych np. z pojawieniem się nowej osob lub zwierzęcia w domu.
  • Mają problemy zdrowotne i nie mogą wychodzić na dłuższe spacery.
  • Są nerwowo i i zbyt  szybko spożywają swój posiłek.
  • Są znudzone codziennymi posiłkami i potrzebują ciekawej formy podania, która je zainteresuje. 

Mata węchowa dla psa – jak o nią dbać? 

Z uwagi na to, że mata węchowa dla psa ma ciągły kontakt zarówno z pokarmem, jak i psią śliną, bardzo ważne jest jej odpowiednie i regularne czyszczenie. Zastanawiasz się jak dbać o matę węchową? Wszystko zależy od rodzaju maty, jaką posiadasz. W przypadku standardowych mat, w całości wykonanych z polaru, czy też polaru i filcu wystarczy wyprać ją w pralce, po uprzednim upewnieniu się, że mata węchowa dla psa nie kryje w sobie zapomnianych smaczków. Pamiętaj też, aby do prania wykorzystać środki delikatne – dedykowane niemowlętom i alergikom. 

W przypadku mat węchowych, które posiadają gumowe lub plastikowe elementy, zapewniające lepszą przyczepność maty do podłoża, sugerowane jest ręczne czyszczenie maty. Prana w pralce mata węchowa dla psa z takimi elementami mogłoby ulec uszkodzeniu, a tym samym skróciłby się okres jej użytkowania przez pupila. 

Jeśli szukasz wysokiej jakości mat do węszenia, które stanowią doskonałą zabawkę dla każdego psiaka, sprawdź stronę https://www.sklep.petsmile.pl/kategoria/maty-i-zabawki-wechowe/2.html, na której znajdziesz zarówno maty, jak i i inne akcesoria węchowe!