Nie ulega wątpliwości, że sucha karma dla psów jest bardzo wygodna w stosowaniu. Wiele osób obawia się jednak, że – ze względu na jej wysokie przetworzenie – może nie stanowić najlepszego dietetycznego wyboru dla czworonoga. Wraz z różnorodnością karm suchych na sklepowych półkach rośnie zatem dezorientacja właścicieli kupujących jedzenie dla swoich pupili. Czy rzeczywiście karma sucha może stanowić podstawę zdrowej diety? Czym sugerować się podczas wyboru, jeśli nie hasłami reklamowymi? Jak czytać składy na opakowaniach?

1. Karma sucha dla psów – rodzaje

2. Jak wybierać suche karmy dla psów? Skład

3. Jak uwzględnić gusta psa?

Co istotne, karma sucha dla psów jest produktem bardzo zróżnicowanym cenowo. Koszty żywienia pupila są dla domowego budżetu bardzo ważne, jednak nie warto spoglądać wyłącznie na nie. Przede wszystkim cena niekoniecznie oznacza wysoką jakość, choć może być ważną podpowiedzią. Po drugie, karmy mają różną kaloryczność, a tym samym wydajność i dawkowanie.

Karma sucha dla psów – rodzaje

Na początku warto podkreślić, że nie istnieje jedna najlepsza sucha karma dla wszystkich psów. Na rynku znajdziesz przynajmniej kilka jej rodzajów, które pozwalają dopasować produkt do potrzeb twojego pupila. W podstawowej klasyfikacji karmy suche dla szczeniąt, psów dorosłych oraz seniorów, ale na tym podział wcale się nie kończy. Jakie karmy możesz jeszcze znaleźć w sklepach?

  • Karma sucha dla psów aktywnych i pracujących

Psy, których tryb życia wymaga dużej aktywności, powinny otrzymywać jedzenie bardziej kaloryczne, o dobrej jakości i wysokiej strawności, nie obciążającej nadmiernie przewodu pokarmowego. Mogą pojawić się tu łatwo przyswajalne węglowodany oraz białko, a także dodatki w postaci witamin, glukozaminy czy L-karnityny.

  • Karma sucha dla suk ciężarnych i karmiących

Od około 6. tygodnia ciąży zapotrzebowanie suki na energię wyraźnie wzrasta. Powinna wówczas otrzymywać karmę bardziej kaloryczną, o większej zawartości łatwo przyswajalnego białka.

  • Karma sucha dla psów starszych

Starsze psy potrzebują karmy, której formuła uwzględnia ich potrzeby. Zapotrzebowanie na energię jest w ich przypadku mniejsze, ale trzeba pamiętać, że dieta powinna przede wszystkim sprzyjać utrzymaniu masy ciała oraz dopasować się do coraz mniej wydolnych narządów. W tym czasie mogą pojawić się także choroby wymuszające wdrożenie karm specjalistycznych.

Na opakowaniu produktów w kategorii suche karmy często znajduje się informacja, że produkt dopasowany jest do ras małych, średnich czy dużych. Z jednej strony chodzi o twardość i wielkość kawałków – małe psy mogą mieć kłopot z pogryzieniem dużych kawałków suchej karmy, która z kolei nie sprawi najmniejszych trudności ich większym kolegom. Dodatkowo małe psy mają zdecydowanie szybszy, czasem nawet o kilkadziesiąt procent, metabolizm.

Jak wybierać suche karmy dla psów? Skład

Dobrze zbilansowana karma to karma o odpowiednim składzie. Na pierwszym miejscu powinno znajdować się mięso – i warto na etykiecie szukać dokładnie tego słowa. Jeśli się ono nie pojawia, a zamiast niego odczytujemy frazy typu produkty pochodzenia zwierzęcego lub po prostu wołowina czy kurczak, prawdopodobnie użyte zostały tu resztki z przetwórstwa mięsa. Dopuszczalną opcją jest także słowo mączka mięsna, oznaczająca po prostu mięso wysuszone i sproszkowane.

Mięsa powinno być w karmie najwięcej. Oprócz niego pojawić się mogą warzywa, owoce i zioła. Zdecydowanie lepiej wybierać karmy bezzbożowe.

Jak uwzględnić gusta psa?

„Pies też człowiek” i może mieć swoje preferencje kulinarne. Duże znaczenie ma smak czy tekstura cząstek. Nigdy jednak nie poddawajmy się upodobaniom psa kosztem jakości karmy.