Dracena, którą tak chętnie ozdabiamy nasze mieszkania, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt, przede wszystkim- dla kotów. Toksyczne substancje znajdujące się w roślinie to saponiny, które w największej ilości skoncentrowane są w liściach rośliny. W zależności od gatunku, rośliny różnią się wyglądem liści i strukturą. Najpopularniejsze odmiany uprawiane w Polsce to: dracena wonna, dracena smocza, dracena odwrócona lub Sandera.

W mniejszych dawkach, np. jednorazowe nadgryzienie, nie stanowi dużego niebezpieczeństwa. Natomiast długotrwałe podgryzanie przez kota liści draceny, powoduje przyjęcie dużej dawki toksycznej substancji. Jakie są objawy zatrucia draceną? Tylko wywiad z opiekunem i przekazane informacje na temat gryzienia przez kota trującego kwiatu, pozwoli ustalić przyczynę zatrucia. Wśród zgłoszonych przypadków wystąpiły: wymioty, biegunka, poszerzenie źrenic, duszności, ślinotok oraz tkliwość brzucha. Zwierzę ulega szybkiemu odwodnieniu. Obniżeniu może ulec poziom białka ogólnego i hemoliza erytrocytów. Nie ma szybkiego antidotum na zatrucie saponinami. Leczenie polega na podawaniu kroplówek i leków przywracających równowagę organizmowi. Saponiny wpływają także na struktury mózgu i zachowanie kota, powodując u niego stany depresyjne lub wzmożone pobudzenie. U innych gatunków zwierząt toksyna spowalnia akcję serca oraz powoduje skoki ciśnienia. Jeśli masz w domu kota i toksyczną dracenę, najlepszym wyjściem będzie usunięcie kwiatu, by zwierzę nie miało do niego dostępu. Dodatkowo należy pamiętać, że kwiat jest groźny również dla małych dzieci.

Charakterystyka kota rasy Ragdoll.

Bibliografia
Łukasz Adaszek, Marcin Garbal, Jacek Kutrzuba, Stanisław Winiarczyk, Przypadki zatruć draceną u kotów, Życie weterynaryjne 84 (08), 2009