Ragdoll, jak sama nazwa wskazuje to niemal szmaciana, puszysta lalka. To niezwykłej urody pieszczoch i puszysty towarzysz. Co ciekawe nazwa tej rasy wzięła się od wyjątkowej zdolności tych kotów do wiotczenia i rozluźniania mięśni podczas gdy bierze się je na ręce. Koty rasy Ragdoll to niezwykle ułożone, spokojne i ufne koty. Ich charakter świetnie kwalifikuje je jako idelanego kandydata na domowego pupila. Dodatkową zaletą jest ich ogromna cierpliwość, w szczególności do dzieci.
Według jednej z teorii, koty rasy Ragdoll wykazują ogromną odporność na ból. Według innej są połączeniem pomiędzy ludźmi a kosmitami.
Rasa Ragdoll powstała najpewniej w 60 latach XX wieku poprzez skrzyżowanie rasy kota o cechach persa z kotem birmańskim.

Dracena- toksyczna dla kotów!

Charakterystyczne cechy Ragdolla to sterczące uszy skierowane ku przodowi, owalne, szeroko otwarte oczy, najczęściej niebieskie, trójkątna głowa średniej wielkości oraz gęsta sierść średniej długości.
Koty rasy Ragdoll często można spotkać pod nazwą szmaciana lalka. Należą do rasy kotów dużych a ich waga może dochodzić do 9 kg. Żyją średnio 10 – 12 lat.