Kiedy w domu pojawia się pies to bardzo często chcemy nauczyć go ogromnej ilości sztuczek. Najczęściej zaczynamy od siad, daj łapę i leżeć, ale czy są to najpotrzebniejsze komendy w życiu czworonoga? Oczywiście niejednokrotnie się przydają, ale są również takie rzeczy, które powinien koniecznie umieć każdy pies. Wpłyną one na komfort naszego i jego życia i niejednokrotnie poprawią bezpieczeństwo naszego czworonożnego przyjaciela. Sprawdźmy o jakich rzeczach mowa.

Nauka przywołania

Bardzo często można zauważyć na spacerach psy, które są puszczone luzem i które niekoniecznie słuchają się swoich właścicieli. Można wtedy usłyszeć, że przecież on nie jest agresywny, chce się tylko pobawić, albo po prostu musi się wybiegać, żeby być zadowolonym. Nie ma nic złego w psie, który biega bez smyczy, pod warunkiem że jest odwoływalny. 

Nauka przywołania to jedna z najważniejszych komend, nad którymi trzeba pracować. Na dodatek pies uczy się tego przez całe życie. Nawet jeśli Wasz czworonożny przyjaciel nie jest agresywny i chce się bawić, to nie możecie być pewni czy pies, do którego podbiegnie, też ma takie intencje. Na dodatek może się zdarzyć sytuacja, w której Wasz czworonóg będzie chciał przebiec przez ruchliwą ulicę, albo pobiegnie za dziką zwierzyną i się zgubi.

Koniecznie ćwiczcie z psem przywołanie, a jeśli musi pobiegać to znajdziecie w sklepach linki 10 i 15 metrowe, które dadzą Wam o wiele większą kontrolę nad nim.

Zostawanie samemu w domu

Nie jest to komenda, ale umiejętność, którą powinien mieć każdy pies. Nawet jeśli pracujecie zdalnie, albo wydaje Wam się, że zawsze ktoś będzie w domu, to może się zdarzyć sytuacja, że trzeba będzie pilnie wyjść, albo wybierzecie się na wycieczkę bez psa. Nie ma nic gorszego dla czworonoga i dla Waszych sąsiadów, niż pies, który przez pół dnia wyje albo szczeka. Nie ma też nic gorszego dla Was, niż zniszczona kanapa, pogryzione kable, albo zjedzone nogi od krzeseł. Uczcie swojego czworonoga zostawania samemu w domu od jego pierwszych dni u Was. Jeśli widzicie, że jest z tym problem, nie wahajcie się i proście o pomoc trenera lub psiego behawiorystę.

Zostaw i wypluj

Nie dowie się nigdy jak ważna jest to komenda ten, który nie mieszka w bloku. Niestety w wielu miejscach pod balkonami znaleźć możemy całe obiady, które wyrzucane są przez mieszkańców. Trudno nie dziwić się psu, który ma możliwość wciągnięcia leżących na trawie kości, albo kiełbasy, że będzie chciał z tego skorzystać. Zdarzają się też niestety przypadki, kiedy ktoś specjalnie wyrzuca jedzenie z trutką. Komenda wypluwania wszystkiego, co pies bierze do pyska, może mu niejednokrotnie uratować życie, dlatego zadbajcie o to już na samym początku Waszej przygody razem.