Kiedy decydujemy się na psa to dostajemy cały harmonogram szczepień. Doskonale wiemy, że musimy zaszczepić go na choroby zakaźne i wściekliznę. Te szczepienia w Polsce są obowiązkowe, a jeśli chcemy to możemy zabezpieczyć naszego pupila również przed innymi chorobami. Nie jest to jednak tak oczywiste w przypadku kotów. Niejednokrotnie zdarza się, że nie wychodzą one z domów, więc nie wiemy, czy jest potrzeba zwierzaka szczepić. Sprawdźmy więc czy, na co i kiedy warto zaszczepić kota.
Czy szczepienia są obowiązkowe?
Nie. Szczepienia kotów w Polsce nie są obowiązkowe i to dlatego nie są one tak popularne jak w przypadku psów. Jeśli jednak zapytacie się swojego lekarza weterynarii, co myśli na temach szczepień, to większość z nich odpowie, że poleca i warto koty zaszczepić. W szczególności, jeśli Twoje koty wychodzą na dwór. To właśnie tam istnieje największe prawdopodobieństwo złapania chorób zakaźnych, które mogą być groźne dla Twojego zwierzaka.
Kiedy i na co warto zaszczepić kota?
Pierwsze szczepienia u kociaków powinny pojawić się już w 8-9 tygodniu ich życia. Wtedy lekarz weterynarii poda Waszym pupilom szczepionkę przeciw zapaleniu jelit, kociemu katarowi, kociej nosówce oraz zapaleniu gardła i krtani. Drugą dawkę koty powinny dostać 2-4 tygodnie później i przy około 16 tygodniu życia trzecią dawkę. Na następne szczepienie należy się udać rok później, a potem, jeśli Twój kot nie wychodzi na dwór, wystarczy dawka przypominająca co 2-3 lata. Jeśli jednak wypuszczasz swojego pupila, albo ma on kontakt z innymi kotami, to warto szczepić go co roku.
Kot niewychodzący kontra wychodzący
Jeśli macie kota domowego, który nie wychodzi na podwórko, to wystarczy zaszczepić go na podstawowe choroby, które są wymienione w punkcie wyżej. Nieco inaczej sprawa ma się ze zwierzakami, które mają możliwość spacerowania poza domem – nawet jeśli jest to tylko ogródek obok domu. Wtedy warto zaszczepić je również na wściekliznę, chlamydię i białaczkę. To pierwsze weterynarz zrobi kotu po 12 tygodniu życia, a na kolejną dawkę musicie udać się rok później. Szczepienie przeciwko białaczce i chlamydii kociak powinien otrzymać około 8-9 tygodnia życia, a drugą dawkę 3-4 tygodnie później.
Jeśli nie wiecie, czy warto szczepić Waszego kota, to koniecznie porozmawiajcie z lekarzem weterynarii. To on najlepiej będzie wiedział, co jest dla Waszego pupila najlepsze.