Z pewnością każdy, kto widział papużki nierozłączki, stwierdził, że są urocze i być może nawet zastanawiał się nad ich kupnem. Jeśli też jesteście w tej grupie to prawdopodobnie przeszło Wam przez myśl pytanie, czy te ptaki zawsze muszą być razem i co się stanie, jeśli jednej z nich zabraknie. Dziś odpowiemy na najważniejsze pytania na temat papużek nierozłączek.

Mieszkanie w domu z papugami

Zanim zdecydujecie się na ich zakup to powinniście wiedzieć, że mimo swojego niewinnego wyglądu, ich charakter taki niewinny nie jest. Ptaki te są bardzo głośne i aktywne. Często powinny być wypuszczane z klatki. Warto również wspomnieć o oswajaniu tych ptaków, które nie należy do najszybszych i najprostszych. Jeśli jednak się to uda to będziecie mogli cieszyć się papużkami, które siadają na Waszym ramieniu i bez problemu jedzą z Waszej ręki.

Czy papugi zawsze muszą być dwie?

Papugi są zwierzętami stadnymi i nie powinny mieszkać same. Właśnie dlatego powinno się je kupować przynajmniej w parach. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że papugi żyją w monogamicznych związkach i tworzą mocną więź ze swoim partnerem. Nie musicie jednak martwić się, że jeśli jedna z papug umrze, to druga również. Jest to błędny mit i po śmierci partnera, papuga może być ponownie połączona z innym ptakiem.

Co jedzą papugi?

Papużki nierozłączki są głównie roślinożercami, ale zdarza się, że zjadają niewielkie owady. Jeśli zdecydujecie się na zakup tych ptaków do domu to prawdopodobnie będziecie karmić je gotowymi mieszankami, które składają się z nasion i zbóż. Oprócz tego możecie podawać im również banany, kukurydzę albo szpinak. Do klatki warto również włożyć im gałązki, które papugi chętnie będą skubać. Pamiętajcie, że papugi żyją około 10 lat, dlatego zakup tych zwierząt musi być przemyślany. Warto mieć również na uwadze, że czasem trzeba również zabrać je do weterynarza, a to będzie generować koszty. Kupujmy zwierzęta odpowiedzialnie i przeanalizujmy jakie są ich potrzeby i nie zwracajmy uwagi jedynie na ich wygląd.