Każdy odpowiedzialny opiekun psa wie doskonale, jak istotna jest prawidłowa ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym. Na rynku dostępne są różne produkty, które mają ją zapewnić. Są to zarówno tabletki, jak i preparaty spot-on czy obroże. Kiedy tabletka na pchły i kleszcze dla psa będzie lepsza od obroży?

Tabletka na kleszcze dla psa – idealna dla psów wystawowych

Tabletka na kleszcze dla psa cieszy się szczególnym zainteresowaniem przede wszystkim wśród hodowców i właścicieli zwierząt wystawowych. Bez względu na rasę, utrzymanie szaty w dobrej formie wymaga często dużych poświęceń. Aby uniknąć problemów związanych z odgnieceniem sierści w wyniku noszenia obroży, wielu opiekunów psów wystawowych decyduje się na ochronę przed kleszczami właśnie w formie tabletek.

Dzięki temu mają oni pewność, że włos nie ulegnie zniszczeniu, a sierść może być regularnie pielęgnowana przy użyciu szamponów i specjalistycznych kosmetyków, bez obaw o ich wpływ na skuteczność preparatu przeciw kleszczom. 

Tabletka dla psa na pchły i kleszcze u zwierząt z problemami dermatologicznymi

Tabletka dla psa na kleszcze to również zalecana forma ochrony przeciwpasożytniczej dla zwierząt borykających się z różnymi problemami skórnymi. Zarówno preparaty spot-on, jak i obroże przeciwkleszczowe mogą negatywnie wpływać na różnego rodzaju dermatozy, ze względu na fizyczny kontakt środka ze skórą zwierzęcia.

W przypadku tabletek minimalizuje się ryzyko zaognienia problemów skórnych, ponieważ substancja czynna przenika do krwiobiegu, a nie jest rozprowadzana po powierzchni skóry. Co równie istotne – tabletka na kleszcze może być również zbawienna dla psów wrażliwych sensorycznie, które na co dzień mają problem z akceptacją obroży czy kropli na kark.

Tabletki na kleszcze dla psa – dla osób lubiących regularność

Długi okres działania obroży na pchły i kleszcze jest ich ogromną zaletą, ale dla niektórych może być nieco kłopotliwy. Po upływie kilku miesięcy łatwo jest zapomnieć o konieczności wymiany obroży przeciwkleszczowej na nową, jeśli nie uwzględniono tego w kalendarzu. To może skutkować brakiem ciągłości ochrony przed pasożytami zewnętrznymi, a co za tym idzie – zwiększać ryzyko zachorowania psa na chorobę odkleszczową.

Dla osób zapominalskich, ceniących sobie regularność, tabletki przeciwkleszczowe, które należy podawać, co miesiąc mogą być idealnym rozwiązaniem. Znacznie łatwiej jest dopilnować systematycznego podawania preparatu raz na cztery tygodnie niż raz na kilka miesięcy.