Mokra karma jest pokarmem bardzo wskazanym dla naszych czworonożnych przyjaciół. Karmy mokre pozwalają bowiem uzupełnić nie tylko braki składników odżywczych, lecz także nawodnić psi organizm. Dla psa mokra karma to więc naprawdę dobre rozwiązanie, pod warunkiem jednak, że jest ona umiejętnie dobrana.

Karma mokra czy sucha?

Karma sucha i mokra mają swoich zwolenników, także wśród weterynarzy. Jedna i druga mogą mieć dobry skład, być bogate w składniki odżywcze. Do tego karma sucha się nie psuje tak szybko, można ją psu zostawić na kilka godzin podczas cieplej, letniej pogody bez obaw, że pokarm się zepsuje. Karmę mokrą trzeba zaś uważnie przechowywać, a do tego latem liczyć się z tym, że może się szybko popsuć, więc trzeba ją porcjować i wydzielać zwierzęciu takie porcje, które zje on dość szybko, a nie będą one leżały w misce. Nie da się jednak ukryć, że to karma mokra pozwala także nawodnić organizm, a jej jakość łatwiej nam ocenić, bo można to w dużej mierze zrobić gołym okiem. Wielu weterynarzy zaleca stosowanie karmy mokrej jako podstawowego żywienia i uzupełnienie go karmą suchą. Niezależnie jednak od wybranego rozwiązania, patrz uważnie na skład.

Mokra karma z dużą zawartością mięsa

Najlepsza mokra karma będzie miała z reguły ok 90% (a czasem i więcej) zawartości mięsa: https://benjisplanet.com/kategoria-produktu/karma-mokra/. Nie możemy zapominać, że nasi czworonożni przyjaciele są mięsożerni i to mięso powinno stanowić podstawę ich pożywienia. Niestety producenci oferujących zarówno suchą, jak i mokrą karmę czasami próbują oszczędzać i stosują różnego rodzaju wypełniacze, zamienniki, a mięsa dodają niepokojąco mało. W składzie zawsze powinno się ono pojawiać jako pierwsze, często z podaniem procentowego udziału w całości. To mięso dostarcza psu niezbędne składniki odżywcze, tutaj nie może być więc mowy o kompromisie i zamiennikach. To pierwsza i najważniejsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając mokrą karmę. Ale nie jedyna…

Mokre karmy bez glutenu

Skład karmy to jednak nie tylko mięso. Mogą się tam znaleźć cenne suplementy i to świetne rozwiązanie. Mogą pojawić się warzywa, pod warunkiem jednak, że nie będą one należeć do grupy produktów, które szkodzą (z różnego powodu) psom. Wybierając karmę, dużo uwagi warto natomiast zwrócić na obecność w produkcie zbóż i nich pochodnych. Wiele psów ma bowiem problem z trawieniem glutenu, znacznie większy niż ludzie. Niestety producenci właśnie zboża wykorzystują często jako wypełniacze do karm. Na taki produkt nie warto wydawać pieniędzy. Istnieje spora szansa, że pies taką karmą nie będzie zainteresowany, a jeśli już, to może mieć np. różnego rodzaju problemy z układem pokarmowym po zjedzeniu takiego posiłku. Karmy, które zawierają zboża w dużej ilości, są tanie, ale nie są zdrowe dla psa. Te z niewielką ilością można zaakceptować, natomiast coraz więcej osób stawia jednak na produkty bezglutenowe, bardziej dla swoich zwierząt niż dla siebie.

Zasady wyboru karmy suchej i mokrej

Inną karmę kupujemy dla psów dorosłych, inną dla szczeniaków lub młodych psów. Nieco innych składników potrzebują psy schorowane, starsze, cierpiące na różnego rodzaju alergie, nietolerancje i inne dolegliwości. Nie można o tym zapominać, niezależnie od tego, czy stawia się na karmę mokrą, czy suchą. Warto także zawsze sprawdzić, czy karma nie ma sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy smaku i innych dodatków, które są zupełnie niepotrzebne w diecie psa, a mogą mu na dłuższą metę szkodzić. Na szczęście rynek sprawdzonych, dobrej jakości karm dla psów rozwija się coraz bardziej dynamicznie i jest z czego wybierać.