Jeśli jesteś właścicielem kota, z pewnością chcesz zadbać o swojego pupila w najlepszy możliwy sposób. Jednym z najważniejszych elementów opieki nad zwierzakiem jest dostarczanie mu odpowiednio zbilansowanych posiłków. Sprawdź, jak wybrać karmę dla kota!

Wybór kociej karmy nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście istnieją pewne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jaka karma będzie idealnie dopasowana do potrzeb Twojego pupila. Podpowiadamy, jak wybrać pełnowartościowy pokarm dla kota.

Karma sucha czy mokra?

Właściciele kotów bardzo często stoją przed wyborem pomiędzy suchą a mokrą karmą dla zwierzaka. Warto pamiętać, że koty bardzo niechętnie piją wodę bezpośrednio z miski, dlatego warto podawać im posiłki, które zapewnią właściwe nawodnienie organizmu. Sucha karma nie będzie więc najlepszą propozycją dla naszych czworonogów. Karmienie kota karmą suchą prowadzi do stałego odwodnienia organizmu, co z kolei może być przyczyną problemów z układem moczowym. Warto mieć również na uwadze, że suche karmy to produkty mocno przetworzone, które zawierają w swoim składzie zbyt dużo węglowodanów, co może doprowadzić do otyłości i cukrzycy u kota. Często słyszy się, że karmy suche skutecznie czyszczą kocie zęby. Niestety jest wręcz przeciwnie – zalegający na zębach osad z suchej karmy przyczynia się do powstania stanów zapalnych jamy ustnej. Wszystko to sprawia, że w przypadku kotów zdecydowanie lepszą opcją jest karma mokra. Tego typu karma charakteryzuje się wysoką wilgotnością (na poziomie około 80%), dzięki czemu w dużej mierze pokrywa zapotrzebowanie kota na wodę i jest najbardziej odpowiednim wyborem dla naszych pupili. Warto także wspomnieć, że wysokiej jakości mokre karmy są wartościowym źródłem białka dla czworonogów (takie produkty mają w swoim składzie około 80-98 % mięsa).

Jakie składniki powinna zawierać karma dla kota?

Podczas zakupu karmy dla kota zwróćmy szczególną uwagę na skład produktu. Dobra karma powinna charakteryzować się dużą zawartością mięsa, które jest wartościowym źródłem białka dla kota. Najlepiej wybierać karmy, które mają w swoim składzie około 80-98% mięsa. Warto sprawdzić, czy na etykiecie produktu została zawarta informacja o tym, jaki dokładnie rodzaj mięsa znajduje się w karmie. Jeśli na opakowaniu widnieje np. opis „składniki pochodzenia zwierzęcego”, to tak naprawdę nie możemy ustalić, jaki jest procentowy udział mięsa w składzie produktu. W takim przypadku karma może po prostu zawierać niehandlowe pozostałości z mięsa. W składzie karmy dla pupila warto także szukać tauryny – aminokwasu, który pomaga kotom utrzymać odpowiednią kondycję trawienną. Niedobory tej substancji w diecie kota mogą być przyczyną wystąpienia u czworonoga problemów zdrowotnych. Dobre karmy dla naszych pupili zawierają również składniki uzupełniające – takie jak witaminy, minerały czy kwasy Omega-3.

Czego unikać w karmie dla kota?

Wybierając karmę dla kota warto sprawdzić, czy wybrany produkt nie zawiera składników, które są zbędne w diecie czworonoga. Mowa tutaj przede wszystkim o karmach zawierających duże ilości zbóż, będących sporym obciążeniem dla układu pokarmowego naszego pupila. W żywieniu kota doskonale sprawdzi się bezzbożowa karma, która zapewni Twojemu pupilowi zdrowie i prawidłowy rozwój.

Karma mokra dla kota – gdzie kupić?

Szukasz wartościowej karmy dla kociąt lub kotów dorosłych? Zajrzyj do sklepu internetowego Koema – https://koema.pl/. Znajdziesz tam wysokiej jakości karmy mokre, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających kotów i ich właścicieli.