Zwierzęta domowe są częścią ludzkiej cywilizacji od dawna.

Dotrzymują nam towarzystwa i pomagają czuć się mniej samotnie, ale czy naprawdę warto mieć w domu zwierzaka? Przyjrzyjmy się plusom i minusom posiadania zwierząt domowych.

Zwierzęta domowe mogą pomóc nam żyć dłużej i zdrowiej

Zwierzęta domowe mogą pomóc nam żyć dłużej i zdrowiej. Zapewniają towarzystwo, które pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć poziom stresu. Są też świetnymi motywatorami, jeśli chodzi o ćwiczenia! Jeśli masz w domu zwierzaka, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie z Tobą ćwiczyć na spacerach lub w parku. Zwierzęta są również świetne dla osób niepełnosprawnych – ostatnie badania wykazały, że posiadanie kota lub psa może poprawić jakość życia osób cierpiących na depresję i zaburzenia lękowe.

Ponadto zwierzęta domowe mogą pomóc w utrzymaniu silnego systemu odpornościowego i poprawić nasz nastrój poprzez zwiększenie poziomu oksytocyny (hormonu dobrego samopoczucia). Ostatnie badania wykazały, że posiadanie kota może nawet zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca!

Należy pamiętać, że zwierzęta domowe to nie tylko zwierzęta. To także towarzysze, przyjaciele, a nawet członkowie rodziny. Zwierzęta domowe pomagają nam uczyć się odpowiedzialności, zmuszając nas do dbania o nie. Na przykład, jeśli masz psa i nie sprzątasz po nim na zewnątrz, albo jeśli nie karmisz kota lub nie czyścisz jego kuwety, zwierzę przypomni ci o tym, robiąc bałagan lub nie będąc zadowolonym z ciebie jako właściciela. W ten sposób zwierzęta domowe mogą nas nauczyć większej odpowiedzialności za nasze działania – i mogą pomóc nam uczyć się na naszych błędach, abyśmy nie powtarzali ich w przyszłości!

Więcej o zwierzętach domowych przeczytasz w portalu https://weterynaryjne.pl/.

Zwierzęta domowe są dobrymi towarzyszami, ale potrzebują dużo uwagi

Podczas gdy zwierzęta domowe są wspaniałymi towarzyszami, potrzebują dużo uwagi z twojej strony. Trzeba je karmić, podlewać i sprzątać po nich. Potrzebują również ćwiczeń i czasu na zabawę każdego dnia. Zwierzęta domowe mają bardzo specyficzne potrzeby w zakresie diety i opieki zdrowotnej, jak również. Oprócz tego wszystkiego, muszą być przeszkolone, aby nie zachowywały się nieodpowiednio i nie stały się niebezpieczne dla Twojej rodziny lub innych zwierząt domowych.