Terrarium jest obowiązkowym produktem, który wybieramy chcąc hodować zwierzę egzotyczne. Pozwala nam na odwzorowanie naturalnego środowiska z którego pochodzi gatunek jaki chcemy trzymać w domu. Terraria mogą być wykonane z różny sposób. Najbardziej popularne są terraria szklane, które posiadają wentylację grawitacyjną i drzwiczki otwierane na boki lub w stylu gilotyna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze terrarium?

Terrarium dobieramy do zwierzęcia, które będzie w nim mieszkać. Każdy gatunek ma swoje minimalne wymagania określane przez hodowców z wieloletnim doświadczeniem. Niezapewnienie ich może skutkować problemami zdrowotnymi, a nawet doprowadzić do jego przedwczesnej śmierci. Terraria szklane wykorzystywane są zarówno do hodowli małych, jak i dużych gatunków zwierząt egzotycznych. Są dużo ciekawszym i ładniejszym rozwiązaniem jak terraria z płyty meblowej, ponieważ z każdej strony widać jest jego mieszkańca. Terrarium szklane wykonywane jest zazwyczaj ze szkła 4 mm. Wybierając klatkę ze szkła, warto zwrócić uwagę, by były jego krawędzie szlifowane na trapez. Takie rozwiązanie wygląda bardziej atrakcyjne, nie ma rogów szkła ostrych i jest bezpieczniejsze zarówno dla nas jak i jego mieszkańca. W terrarium nie powinno zabraknąć wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Dzięki niej powietrze bardzo dobrze wymieniane jest w terrarium z tym zewnętrznym w pomieszczeniu w którym stoi. W terrarium szklanym możemy zamontować ściankę. Takie zbiorniki wyglądają atrakcyjniej nie tylko dla zwierzaka, który po jego ściankach będzie chodził, ale również dla nas. Urządzając terrarium nie zapomnij o kryjówkach, miskach, roślinności, podłożu, ogrzewaniu i innych akcesoriów, które będą potrzebne do jego wyposażenia.

Zwierzę spędza większość swojego czasu w terrarium. Błędne jego przygotowanie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi mieszkańca. Warto najpierw zweryfikować wiedzę, a następnie zrobić jego zakup.