Betonowe schody w budynkach mieszkalnych są dobrym przykładem konstrukcji możliwie bezpiecznych dla zwierząt domowych, zarówno dla psów, jak i kotów. Szerokie, zabudowane stopnie minimalizują ryzyko wypadków. Takie schody łatwo się czyści, są odporne na zarysowania i ich powierzchnia nie jest zanadto śliska. Wewnętrzne schody do domu, w którym są zwierzęta, oczywiście nie muszą być betonowe. Powinny wyróżniać się jednak cechami typowymi dla konstrukcji z betonu.

Kręte i zabiegowe schody do domu, w którym są zwierzęta

Większość zwierząt domowych nie ma problemu z poruszaniem się po schodach krętych lub zabiegowych. Oczywiście wiele zależy od rozmiaru zwierzęcia. Psy miniaturowych gatunków mogą mieć problem, gdy stopnie są wysokie, a psy o długich kręgosłupach mogą potykać się na wąskich stopniach. Dlatego schody do domu, w którym są zwierzęta, pod względem konstrukcyjnym powinny być przystosowane do ich rozmiaru. Na stronie https://schody24.net.pl znaleźć można przykłady wielu takich schodów.

Większość psów i praktycznie wszystkie koty z łatwością radzą sobie jednak z chodzeniem po schodach krętych, zabiegowych lub prostych. Osoby, które chcą dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo domowego pupila, mogą lekko zmodyfikować konstrukcję istniejących schodów. Przystosowanie schodów w domu do potrzeb zwierzęcia nie jest trudne. Można zainwestować m.in. w antypoślizgowe nakładki na stopnie, zastosować gęste barierki lub zabezpieczyć schody bramką.

Schody ażurowe i pełne

Ażurowe schody w domu ze zwierzętami nie zawsze są dobrym pomysłem. Tego typu konstrukcje mogą zwiększać ryzyko wypadków, zwłaszcza gdy domowy pupil jest mały i przy odrobinie nieuwagi może przelecieć przez otwór pomiędzy stopniami. Takie ryzyko można zmniejszyć, stosując nakładki antypoślizgowe naklejane na stopnie schodów. Dzięki nim ryzyko poślizgnięć jest mniejsze. Zabudowane, pełne schody do domu, w którym są zwierzęta, zwłaszcza psy miniaturki i psy ras małych, wydają się lepszym wyborem. Taka konstrukcja jest bezpieczniejsza dla domowego zwierzaka, ale nie musi pasować do każdego wnętrza. Poza tym jest droższa i bardziej skomplikowana w montażu.

W celu poprawy bezpieczeństwa użytkowania schodów przez domowe zwierzęta stopnie warto zabezpieczyć antypoślizgowymi nakładkami. Tego typu nakładki nie tylko minimalizują ryzyko poślizgnięć i związanych z nimi wypadków, ale także chronią krawędzie stopni przed szybkim zużyciem. Dodatkowo, na schodach w domu, w którym mieszkają zwierzęta, można zainstalować zamykane bramki. Dzięki nim zwierzę nie wbiegnie na schody bez zgody właściciela.