Pod względem flory i fauny Australia to niezwykle ciekawy zakątek kuli ziemskiej. Aż 93% płazów, 90% ryb, 89% gadów i 83% ssaków żyjących w Australii jest endemitami, co oznacza, że w środowisku naturalnym nie spotkamy ich nigdzie indziej poza tym kontynentem.
Przyczyną występowania tak olbrzymiej liczby gatunków endemicznych była długotrwała geologiczna izolacja Australii od pozostałych kontynentów i właśnie to czyni ją wyjątkową.
Najciekawsze zwierzęta Australii
- Stekowce – dziobak australijski i kolczatka australijska. Są to prymitywne ssaki charakteryzujące się jajorodnością. Zasiedlają tylko i wyłącznie Australię oraz Nową Gwineę.
- Kangury to najpowszechniej występujące w Australii ssaki, które można spotkać dosłownie wszędzie, nawet w miejskich parkach. Te piękne i zwinne torbacze odznaczają się rewelacyjnym wzrokiem i słuchem, a dorosłe osobniki są w stanie skoczyć na wysokość 3 metrów i pokonać przy tym odległość 13 metrów!
- Kazuar to jeden z największych lądowych ptaków. Może mierzyć nawet 2 metry wysokości i ważyć aż do 85 kilogramów! W obecności kazuara należy szczególnie uważać, ponieważ bywa agresywny, zawzięty, szybki, a jego umięśnione nogi są wyposażone w ostry szpon.
- Koala, choć przypomina małego niedźwiadka, należy do rzędu torbaczy, podobnie jak kangur. Prowadzi samotny tryb życia, przesypia całe dnie, a z drzewa schodzi tylko po to, by zmienić je na inne. Jego podstawowym pokarmem są liście eukaliptusa, stąd największym zagrożeniem dla tych zwierząt są choroby eukaliptusa lub pożary lasów. Więcej na temat koali przeczytasz tutaj: https://weterynaryjne.pl/koala-narazony-na-wyginiecie-krol-australijskich-lasow/.
- Krokodyl różańcowy to największy gad świata, ważący nawet 1000 kilogramów! Jego potężne szczęki są w stanie zmiażdżyć prawie każde lądowe zwierzę, a w wodach morskich zdarza mu się polować na rekiny. Warto pamiętać, że ten sześciometrowy gad jest realnym zagrożeniem dla ludzi.