Wybór karmy dla psa ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia pupila i jego prawidłowego rozwoju. Dobrze wybrana karma powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu wspomaga wzrost pupila, a przy tym wspomaga układ odpornościowy. Dzięki temu pies może przez dłuższy czas zachować świetne zdrowie i zadowolenie z funkcjonowania. Dlatego też osoby posiadające psy powinny zdobyć wiedzę na temat sposobu wyboru karmy dla psa. Ta musi być dostosowana zarówno do wieku pupila, jak i konkretnej rasy. Tylko stosując się do tych kwestii można wybrać karmę dla zwierzaka, która będzie stanowiła bardzo dobry wybór.

Karma dla psa – jak dopasować do wieku?

Podstawowym kryterium, które ma znaczenie przy wyborze karmy dla psa jest wiek pupila. Inną karmę należy stosować dla starszych psów, a inną dla szczeniaków.

W przypadku szczeniaków do 4 tygodnia życia najlepiej karmić mlekiem matki lub specjalnie przygotowanymi preparatami na bazie mleka. W sklepach zoologicznych można znaleźć produkty dedykowane do psów w ich początkowych etapach życia. Dopiero po 4 tygodniach można stopniowo zacząć wprowadzać mokrą karmę. Karmiąc karmą mokrą należy pamiętać, aby wybierać produkty bogate w składniki odżywcze, które są bardzo ważne w pierwszych tygodniach życia pupili. Szybki rozwój sprawia, że potrzebne jest dostarczanie odpowiedniej liczby składników do organizmu. Dopiero w 8 tygodniu życia można zacząć karmienie suchą karmą. Stopniowe przejście z rodzaju karmy zagwarantuje najlepsze efekty i sprawi, że pies przyzwyczai się do twardszej karmy. Wybierając suche karmy dla szczeniaków należy pamiętać, aby sięgać po karmy bogate w składniki odżywcze i duże ilości białka. Są niezbędne do prawidłowego rozwoju psów.

Karma dla psa w wieku od 1 roku do 7 lat to karma dla psów dorosłych. Sucha karma dla psów w tym wieku powinna przede wszystkim posiadać zbilansowany skład i dostarczać wszystkich najważniejszych substancji i minerałów. Dopasowując pokarm dla dorosłych psów warto także mieć na uwadze wielkość pupila i rasę. Niektóre mogą wymagać specjalnego rodzaju karmy, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb pupili. Najlepsza sucha karma w tym okresie powinna odpowiadać wszelkim potrzebom psów, aby mogła gwarantować ich dobre samopoczucie i chronić przed wieloma chorobami.

Psy po przekroczeniu 7 roku życia stają się seniorami. W takim przypadku najlepiej sięgać po suchą karmę, która jest dedykowana dla psów starszych. W tym okresie w organizmie psów zachodzą spore zmiany, które są związane z gorszym metabolizmem, a także osłabieniem stawów czy narządów wewnętrznych. Z tego też powodu karma sucha dla starszych psów powinna być bogata w witaminy i minerały, które wspierają zdrowie kości czy serca. Dodatkowo dedykowana dla starszego psa karma sucha posiada niższą kaloryczność. Dzięki temu można uniknąć rozwoju u pupila nadwagi, która u starszych psów może stanowić poważny problem.

Sucha karma dla dorosłych psów w zależności od ich wielkości

Wielkość wbrew pozorom ma duży wpływ na potrzeby żywieniowe psów. Rasy mniejsze i większe wymagają stosowania odpowiedniego pokarmu, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb psów i będzie gwarantował ich prawidłowy rozwój.

Sucha karma dla małych psów powinna przede wszystkim wyróżniać się wysoką kalorycznością. Psy małych ras jak York czy Chihuahua ze względu na bardzo szybki metabolizm potrzebują dostarczania większej liczby kalorii na kilogram masy ciała. Dlatego też bardzo ważne jest wybieranie karmy, która będzie kaloryczna i bogata w składniki odżywcze. W przypadku dorosłych psów małych ras bardzo często występują również problemy z uzębieniem. Wszystko to prowadzi do tego, że wybierając pożywienie należy zwracać szczególną uwagę na wspomaganie zdrowia jamy ustnej.

Karma dla psa sucha w przypadku dużych ras powinna przede wszystkim posiadać składniki wspomagające zdrowie stawów. Dana sucha karma może być skierowana bezpośrednio do konkretnej rasy lub przeznaczona dla ras dużych. Powinna przede wszystkim posiadać w składzie takie pozycje jak glukozamina. Sucha karma dla psa dużego z tym składnikiem pozwoli zadbać o zdrowie pupila. Dostępna w najlepszych sklepach karma dla psa sprawdzi się świetnie i pomoże w zapewnieniu odpowiedniego rozwoju dla pupila.

Dopasowanie pod względem smaku

Wybierając karmę bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na preferencje smakowe psa. Każdy może gustować w innej karmie. Najlepiej obserwować czy pies jest chętny do jedzenia karmy od konkretnego producenta. Pozwoli to w razie potrzeby wprowadzić zmiany i zdecydować się na inny rodzaj pożywienia. Bardzo ważne jest bowiem, aby karmy i suplementy dla psów spełniały ich oczekiwania. Z bogatej oferty karmy suchej w wielu sklepach można na szczęście łatwo wybrać taką, która będzie odpowiadała wszystkich preferencjom. Metodą prób z pewnością uda się znaleźć kilka rodzajów suchych karm, które przypadną psu do gustu. Dodatkowo w najbardziej renomowanych sklepach z żywnością dla psów można łatwo sprawdzić skład karmy i pożywienie skierowane do konkretnej rasy.