Tak jak w każdej pracy, tak i w przypadku kariery weterynarza potrzebne są pewne cechy, które stanowią o tym, czy ktoś sprawdza się w swoim zawodzie. Zwiększają one szanse na sukces, ale pozwalają też czerpać przyjemność z pracy i codziennego obcowania ze zwierzętami. Jaki powinien być weterynarz? Po czym go poznać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Miłość do zwierząt to podstawa, ale nie zawsze wystarcza

To właśnie miłość to zwierząt oraz chęć do pomocy czworonogom sprawia, że wiele osób decyduje się na wybór ścieżki weterynarza lub zootechnika. Oczywiście jest to podstawa do tego, aby zacząć pracę w zawodzie. Współczucie, empatia oraz odpowiednie podejście pozwalają na to, aby czerpać przyjemność z obcowania ze zwierzętami na co dzień. Trzeba jednak zaznaczyć, że usługi weterynaryjne nie polegają na głaskaniu i przytulaniu, lecz przede wszystkim na leczeniu.

Każdy pupil jest inny i bardzo często zdarza się pracować z czworonogami impulsywnymi i agresywnymi, które mogą różnie reagować podczas badań i zastrzyków. Często również do lecznic trafiają zwierzęta po wypadkach, które są zdezorientowane i mogą próbować się bronić. Weterynarz powinien zdawać sobie z tego sprawę i do każdego pacjenta podchodzić ze spokojem, cierpliwością, ale też pewną ręką – należy być ostrożnym, ale nie można się bać.

Odporność na stres i umiejętność pracy w trudnych sytuacjach

Weterynarze nie muszą martwić się monotnią – każdego dnia pojawiają się nowi pacjenci z innymi problemami i schorzeniami. Bardzo często pojawiają się jednak sytuacje stresowe, związane z nieoczekiwaną reakcją zwierzęcia na badanie lub ból. W takich chwilach weterynarz musi wiedzieć, jak zachować zimną krew i jak reagować zarówno na zachowanie pupila, jak i jego właściciela.

Na początku kariery może być ciężko zapanować nad stresem, jednak umiejętność ta doskonali się wraz z doświadczeniem. Weterynarzy specjalistów z wieloletnią praktyką znajdziesz w klinice weterynaryjnej https://www.levet.pl/zakres-uslug.

Sprawność manualna i umiejętności techniczne – bez nich ani rusz!

W pracy weterynarza bardzo ważna jest także sprawność manualna, która przydaje się podczas korzystania z akcesorów chirurgicznych, a także strzykawek czy sprzętu laboratoryjnego. Duże znaczenie odgrywa też precyzja, cierpliwość i dokładność. Oprócz tego weterynarz musi wiedzieć, w jaki sposób chwycić zwierzę jak je przytrzymać, by zarówno on, jak i pupil czuł się komfortowo i bezpieczne. Do tego wszystkiego potrzebna jest umiejętność wykonywania sprawnych i dokładnych ruchów.

Dobra organizacja i komunikatywność jako klucz do sukcesu

Zależnie od wielkości kliniki, każdego dnia przewija się w niej od kilkunastu do kilkudziesięciu pacjentów z różnymi problemami i dolegliwościami. Dlatego też w pracy weterynarza bardzo ważne jest to, aby pozostać zorganizowanym – liczy się zarówno porządek w dokumentach i kalendarzu, jak i na biurku i na blacie w gabinecie. Dzięki temu można łatwo odnaleźć wszystkie potrzebne akcesoria i przyrządy. Praca w weterynarii to nie tylko kontakt ze zwierzęciem, lecz także z człowiekiem, dlatego dobrze jest być osobą komunikatywną, która potrafi łatwo nawiązać rozmowę i wyjaśnić, co dzieje się z pupilem, jak mu pomóc i jak o niego zadbać.