Komfortowa jazda konna to nie tylko nabycie odpowiednich umiejętności pracy z koniem i zgłębienie wiedzy, ale również dobrze i indywidualnie dobrany sprzęt i strój. Świadomość tego, jak istotne jest prawidłowe dobranie siodła do konia, jest wysoka i prawie każdy jeździec zdaje sobie sprawę, że nie można zignorować tej kwestii. Jednak część osób nie zdaje sobie sprawy, że odpowiedzi strój jeźdźca też ma duże znaczenie.

Dlaczego należy wybrać bryczesy damskie, a nie zwykłe spodnie?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego jeźdźcy wybierają bryczesy, zamiast zwykłych spodni jest banalnie prosta – jest to wygodniejsza opcja. Podczas jazdy jeździec powinien być w pełni skupiony na pracy z koniem i otoczeniu. Jeśli przez cały czas będzie czuł, że coś go uwiera, jest mu niewygodnie i trudno utrzymać z tego powodu pozycję to jazda z pewnością nie będzie przyjemna, ani dla niego, ani dla konia.

Zwykłe spodnie, posiadają nieraz szwy po wewnętrznej stronie ud. W tym miejscu człowiek przyciska nogi do konia. Szwy po wewnętrznej stornie ud spowodowałyby prawdopodobnie obtarcia podczas jazdy.

Bryczesy damskie charakteryzują się również wąskimi nogawkami, które nie rolują się, nie podwijają i nie zaczepiają o krzaki ani drzewa podczas przechodzenia przez węższe tereny.

Jakie są skutki jeżdżenia w źle dobranych bryczesach?

Jeśli podczas zakupu bryczesów zostaniemy posiadaczami zbyt małego rozmiaru lub zbyt dużego to jazda wciąż nie będzie komfortowa. Prawidłowo dobrane bryczesy np. ze sklepu https://konik.com.pl/bryczesy powinny sięgać do kostki i dobrze przylegać, jednocześnie nie krępując ruchów ciała.

Przyciasne i za krótkie bryczesy nie zasłonią całych nóg i mogą powstać otarcia na odsłoniętych częściach łydki. Oprócz tego będą krępowały ruch, ograniczały swobodę wykonywania siadu a także zginania kolan. Jazda z pewnością nie będzie komfortowa.

Za długie i zbyt luźne bryczesy damskie mogą się rolować na nogach, powodując otarcia u jeźdźca, a także zsuwać. Komfortową jazdę zapewnią jedynie bryczesy damskie z dobrze dobranym rozmiarem.